text_casnazov_prednasky

text

Flamenko ve zlínském studiu Gemini

Flamenko je neodmyslitelnou součástí španělské kultury. Spousta z nás si pod ním nejspíše vybaví tanec s typickým „dupáním“, doprovázeným zvukem kastanět. Pro Vlastu Gavendovou však znamená ještě něco více: Snoubení krásného držení těla, ladného pohybu, temperamentu a naprostého uvolnění.

Vlasta Gavendová provozuje ve Zlíně taneční studio Gemini, s kterým vystoupí také na festivalu Culturea. V následujícím rozhovoru se dozvíte, jak se k flamenku dostala a co všechno v sobě tento tanec skrývá.

Kdy jste se poprvé setkala s flamenkem a čím Vás oslovilo?

Poprvé jsme se s ním setkala nepřímo, na střední škole, kdy jsem v televizi viděla film Carlose Saury - Krvavá svatba - a úplně mě to nadchlo – bylo to takové mé první okouzlení flamenkem. Bohužel se tady tenkrát nedalo nikde naučit

Jak jste se tedy dostala přímo k tanci?

Nadlouho bylo flamenko zapomenuto… Dříve jsem tancovala ve folklórním souboru, takže o tanec, který mám ráda, jsem měla postaráno. Ale posléze, když jsem měnila zaměstnání, jsem si řekla, že bych se k flamenku mohla zase vrátit. Po revoluci jsem začala hledat, jestli je v České republice možné se flamenko naučit. První kontakt jsem našla v Praze a rok jsem dojížděla za Janou Drdáckou, jedinou tanečnicí, která u nás flamenko učila.

Co bylo tím impulsem, kdy jste si řekla, že flamenko chcete vyučovat ve Zlíně?

Tanec mi začal chybět, protože jsme už s manželem nechodili do folklórního souboru, a proto jsem nad výukou flamenka začala uvažovat. Navíc díky tomu, že se otevřely hranice, to bylo jednodušší.

 

Vystoupení Gemini

 

Takže jste vyrazila do Španělska načerpat inspiraci?

Ano, jela jsem do Jerezu, kde bývá každý rok na jaře velký flamenkový festival. Je možné tam navštívit různé kurzy a bývají tam nádherná flamenková představení, která nikde jinde neuvidíte.

Můžete čtenářům flamenko charakterizovat, popsat jeho netypičtější znaky?

Flamenko si dnes ještě spousta lidí plete s jihoamerickými tanci jako je samba, rumba, paso doble. Málokdo ví, že flamenko je pouze obecný název, pod který patří spousta tanců. Ty se liší tím, jestli jsou veselé, smutné, dvanáctidobé, čtyřdobé… Flamenko je neuvěřitelný mix stylů a tanců. U mě ve studiu se učí základní tance, ale tak, abychom poznali všechny nuance flamenka – takže tančíme tangos, alegríu, farrucu, guajiru, zambru a další.

Jaký vztah máte ke Španělsku? Navštěvujete ho občas?

Ano, jezdím tam poměrně pravidelně. Ve Španělsku se mi líbí ta jejich pohoda, která je nejspíš daná sluníčkem. Líbí se mi jejich setkávání, kdy celé rodiny i s dětmi chodí v sobotu a v neděli ven, posedávají na zahrádkách a povídají si, co za ten týden všechno zažily. Když je ve městě jakákoli oslava, zúčastní se jí téměř každý. Ať už je to dětský karneval nebo třeba oslava dne Andalusie, tak všichni vyjdou do ulic. Je to úplně jiné zastavení než u nás, kde spěcháme domů, zavřeme se, nechceme nic vidět a slyšet. Tam si člověk uvědomí, že ta otevřenost je velmi příjemná.

Proč jste pro své studio zvolila právě název Gemini – v překladu blíženci?

Myslím si totiž, že flamenko vyhledávají lidé podobní, lidé, kteří jsou si blízcí. Proto tento název.

Na jaké konkrétní kurzy flamenka se k Vám mohou lidé přihlásit?

Vždy v září začínám kurzy pro začátečníky. Někdy mám dost zájemců na to, aby se mohl otevřít i další kurz v únoru. Do kurzu je možné přistoupit i v průběhu roku, ale je potřeba se potom doučit choreografii, se kterou začínáme, když už zvládneme techniku. Probíhají také kurzy pro mírně a středně pokročilé a pokročilé tanečníky. Zájemci o kurz mě mohou najít na webových stránkách www.studiogemini.cz.

Míváte pravidelná vystoupení?

Každý druhý rok máme vystoupení na Malé scéně – tentokrát se bude konat poslední květnový víkend. Jednou za čas pořádám ve Zlíně také vystoupení profesionálních tanečníků flamenka. Minule tu byla Virginia Delgado, Španělka, která nyní žije a učí v Praze a se svou compañií pořádá krásná vystoupení. Profesionální tanečníky zvu do Zlína také na víkendové semináře, které mohou účastnice mých kurzů navštívit.

Na co se mohou těšit návštěvníci festivalu Culturea, kde budete mít vystoupení?

Předvedeme zhruba 6 tanců – například tangos, rumbu, guajiru, alegríu a také uspořádáme výuku základních flamenkových kroků a pohybů.

My se na Vás na festivalu těšíme a přejeme Vám spoustu radosti z tance. 

Děkujeme za rozhovor.