text_casnazov_prednasky

text

„Hodně lidí a velký potlesk – to je naše,“ říká zakladatel žonglérské skupiny Magnis Michal Halačka

Afterparty festivalu Culturea velkolepě zahájí ohňová show skupiny Magnis. Přečtěte si rozhovor s jejím zakladatelem Michalem Halačkou a dozvíte se třeba i to, jak dlouho musíte trénovat, než vás pustí "k ohni".

Tihle lidé prakticky ovládají oheň. Svým uměním dokážou vyzdvihnout jeho nespoutanost a sílu a v další chvíli ho ladným pohybem zkrotit v pulsující smyslnost a eleganci. Řeč je o Magnis, žonglérské skupině z Třebíče. Specializují se na ohnivé show a vystupují na různých místech Evropy i světa. Zakladatel skupiny Magnis Michal Halačka vám v následujícím rozhovoru prozradí, jak skupina vznikla, kde je nejčastěji můžete vidět a co nového v nejbližší době plánují.

1. Co bylo tím impulzem k založení žonglérské skupiny? Jak ses k tomu ty osobně dostal?

Bylo to tak, že jsem nejdřív žongloval s diabolem, úplně mimo ohně. Potom jeden z mých sponzorů řekl, že musím dělat oheň, jinak jde ode mě. Tak jsem si našel Šárku, to byla moje kolegyně, a strašně jsme se zamilovali, nejen do ohňů, ale i do sebe. Na jedné žonglérské akci jsme si řekli, že se tomu chceme věnovat víc, tak že založíme skupinu, která bude nejenom vystupovat, ale bude i vychovávat děti k žonglování, a že jednou budeme minimálně nejlepší v Čechách, budeme vystupovat před obrovskými pódii a budeme si to moc užívat. 

2. A to se vám vyplnilo, je to tak?

Nečekal jsem to, znělo nám to tehdy jako utopie…  Ale vlastně se to vyplnilo ani ne za tak dlouho a dnes toho, co jsme si vysnili, pořád dosahujeme. Ale taky pořád vznikají nové a nové cíle, jen jsme to posunuli na další úroveň.

3. Na jakých akcích nejčastěji vystupujete, kam si vás lidé zvou?

Vystupujeme na maličkých akcích na vesnicích, pak na benefičních, což nás hodně naplňuje, protože tím něco předáváme dál. A pak přes firemní akce, firemní večírky, městské slavnosti, festivaly až po televizní přenosy a nějaké větší akce, kde můžeme použít hodně lidí. Třeba teď, týden zpátky, jsem se vrátil z Abu Dhabi, kde jsme byli na obrovském festivalu, který se konal na pláži.

4. Máš ty sám nějakou oblíbenou akci, na kterou jezdíte pravidelně, a kam se ty osobně rád vracíš?

To je těžká otázka … Jde o to, že na akce většinou jezdíme třeba dva až tři roky a pak už se ten program mění. Ale moje oblíbená vesnička, kam jezdíme, je Obora u Blanska, kde jsou strašně příjemní lidi, kteří si nás váží, protože tam vždy přineseme něco nového. Ale pak si spíš asi užívám experimenty na těch obrovských akcích, baví mě velké sály a potlesk a podobně to má i spousta dalších lidí od nás ze skupiny. Hodně lidí a velký potlesk – to je naše.

5. Můžeš čtenářům přiblížit, jak probíhá workshop Brain Fitness, který pořádáte a o němž říkáte, že je skvělý na odreagování se od pracovního shonu a zlepšení mozkové kondice?

Hlavní výhoda spočívá v pravidelnosti workshopu. Funguje to tak, že jezdíme za manažery přímo do firmy a každý týden je hodinu a půl učíme žonglovat. Díky tomu se odreagují od svých pracovních starostí, žonglováním je vlastně vytrhneme z běžné reality, což je samo o sobě prospěšné. Zároveň si protáhnou tělo a ta hlavní věc je, že si pojí mozkové hemisféry. Tím nejen že se stávají zručnější, ale taky to obrovsky podporuje koncentraci. Žonglování až o polovinu zkracuje dobu, kterou normální člověk potřebuje, aby se dostal do správné koncentrace. Ta se díky žonglování navíc zesílí, takže je těžší z ní člověka vyrušit. To je asi ten hlavní benefit Brain Fitness. V dnešní době, kdy je potřeba obrovská efektivita práce, je koncentrace hrozně důležitá.

6. Jak dlouho trvá, než člověk může začít pracovat s ohněm, když přijde k vám do skupiny?

To hodně záleží na několika faktorech. Zaprvé je potřeba, aby ten člověk nebyl úplně nejmladší, protože pořád je to oheň, a tak je zapotřebí určitá mentální vyspělost. Ale zároveň je nutné, aby byl on sám přesvědčený, že to zvládne, nebál se toho a zvládal potřebnou techniku. A pak taky záleží na šikovnosti. Většinou to trvá tak rok, než někoho pustíme z těch tréninkových hraček do ohně.

7. Jak to vypadá s festivalem Flaming Nights, který jste pořádali tři roky za sebou (od roku 2012 do roku 2014) v Třebíči? Četla jsem, že má teď pauzu, ale neplánujete už třeba návrat téhle akce?

Je to, jak říkáš. Festival má pauzu, protože nás to dost „sežralo“ – z hlediska energie, času a taky trochu financí. Ta pauza byla potřeba. Každopádně letos festival ještě nebude, ale mně už se v hlavě rýsuje ročník 2017 a dávám tomu tak 80 %, že další rok se do Třebíče zase sjedou světoví žongléři, zase bude Třebíč slavná díky tomu, že tam bude obrovská galashow, a bude to prostě skvělý.

8. A plánujete se skupinou nějakou úplně novou akci, o které bys nám mohl něco málo prozradit?

Máme teď v plánu dělat úplně novou sestavu, která bude velká, a pojmuli jsme ji trošku jinak. My jsme do téhle chvíle dělali hlavně kombinace tance, akrobacie a žonglování, ale teď tam budeme dávat ještě spoustu dalších prvků. Bude to show dělaná hodně na rockovou muziku a premiéru by měla mít v červenci v Holandsku. Ale zatím víc říkat nebudu.

9. A otázka na závěr, bez které nemůže rozhovor skončit – co předvedete na festivalu Culturea, kde vystoupíte na zahájení afterparty?

Vystupovat budeme dva – já a Terezka Křížová a předvedeme naši „ohňovku“, protože ta nás baví nejvíc. A v průběhu večera pak možná přijde ještě jedno, světelné, překvápko.

Tak se na vás už těšíme, díky za rozhovor!

Více o Magnis najdete na www.magnis.cz  nebo na jejich facebookové stránce pod názvem Magnis – Fire & Light Performance